Despre „NOI” („echipa” Hunedoarei Evanghelice)

Ar fi mai potrivit probabil ca pagina „About” să aibă un titlul în limba română, ceva de genu’ „Despre noi”, aşa cum au multe site-uri sau bloguri cu o tematică anume, pagină care să ofere cititorului informaţie despre autorul / autorii celor scrise aici.

Cochetând cu ideea schimbării, mă gândeam la variantele pe care le deschide cuvântul „noi”. Noi perspective, noi direcţii, planuri noi şi de ce nu, realizări noi, tocmai prin trecerea aceasta de la singularul „eu”, la plural.

Dacă scriu despre „noi” atunci trebuie să caut în urmă şi să îmi reamintesc cine exact suntem noi, cei care de mai bine de 3 ani prezentăm în scris anumite aspecte ale Hunedoarei evanghelice.

Nu suntem mulţi, însă ceea ce este mai important, este că SUNTEM câţiva.

Nu suntem noi „şoimii patriei”, însă un pic de pionieri tot suntem în partea aceasta de mediatizare (deocamdată pe Internet) a faţetelor de interes public ce ţin de evanghelicii hunedoreni. Creionăm într-o formă timidă, timorată deocamdată, faţa jurnalismului evanghelic ce ţine de noi, hunedorenii.

„Să nu râzi de visele cuiva”, spune o vorbă, „pentru că cine nu are vise nu are mai nimic'” iar unul dintre „visurile” mele e ca acest „noi” de aici de pe blogul ăsta să fie o SCÂNTEIE care să te aprindă şi pe tine, dacă tu eşti partea care-i lipseşte acestei echipe, şi împreună să aprindem „întreaga pădure” – metaforic vorbind – chiar dacă preţul acestei flăcări este arderea.

Noi suntem începutul. Continuarea eşti tu. 🙂

Iată cine a răspuns până acum provocării  de a scrie aici pentru blogul „Hunedoara Evanghelică”. Vă prezint „echipa” NOI:

  1. Emi & Cristina Ciupe
  2. Ionuţ Nistor
  3. Constantin Stancu
  4. Dana Sisoev
  5. Daniel Ciobanu
  6. Andrei Sava
  7. Ligia Seman
  8. Cristina Tudosă
  9. Mărioara Marcoi
  10. Maria Florea
  11. Maria Mihăilesc
  12. Delia Ilaş
  13. Popa Lucian
  14. Estera Răcătean
  15. Ştefan Păcurar
  16. Heidi Longworth
  17. Bianca Ciauşu
  18. Rahela Stoica
  19. Manta Nicu
  20. Lili Stancu
  21. Stoica Emanuela
  22. Emanuel & Elena Reinerth
  23. Diana Brădean
  24. Silviu Timoftei
  25. Doralin Ţunaş
  26. Claudiu Amarie
  27. Daniel Popa
  28. Casiana Horopciuc
  29. Sami Chiş
  30. Sorin Petrache
  31. Onuţe Vanesa
  32. Emi Banciu
  33. Daniel Bujeniţă
  34. Adi Baltă
  35. Marius Ciobanu
  36. Petru Eremia Moldovan
  37. Ciurchea Octavian
  38. Tudosă Emilia Gabriela
  39. Genica & Tibi Berbeniţă
  40. Monica Ciurchea
  41. Florin Boloşin
  42. Corina Sava
  43. Pavel Brumar
  44. Elena Ciurchea
  45. Cristian Maroneac
  46. Tudor Oana-Maria
  47.  Grigore Horopciuc
  48. Timi Popa
  49. Tabita Banciu
  50. Andra Bold
  51. Daniela Ardeleanu
  52. Ruben Bucoiu

Vă mulţumesc tuturor şi vă urez un an nou foarte fericit! 🙂

* poza de aici

Reclame

, , , , , , ,

  1. #1 by Aradul Evanghelic on aprilie 13, 2016 - 15:26

    Salut!
    Cochetez de ceva vreme cu idea unei echipe. Eu unul sunt convins că ar fii mai eficient să am o echipă și să scriem împreună.
    Dar am o grămadă de întrebări care mă frământă și prea puține răspunsuri.
    Mi-ar plăcea să-ți adresez o serie de întrebări dar asta o o voi face și în măsura în care ai timp (și) pentru o serie de întrebări.

    • #2 by Ruben Bucoiu on aprilie 13, 2016 - 18:19

      Nu stiu la ce fel de raspunsuri te astepti..dar ..e libertate in tara..intreaba orice vrei sa intrebi 🙂

  2. #3 by Aradul Evanghelic on iunie 8, 2016 - 19:02

    Încep seria de întrebări așa:
    Cine este coordonatorul principal (sau prim redactor)?
    Care este treaba pe care o face fiecare redactor (colaborator) sau în fine ce nume i-ai atribuit?
    Cum păstrați legătura unii cu alții?

    • #4 by Ruben Bucoiu on iunie 9, 2016 - 05:16

      Coordonatorul principal este cel care a luat initiativa crearii paginii (eu).
      În functie de rubricile pe care le urmaresti, prezentarile pot fi inainte de eveniment și/sau post eveniment. Scrisul cat mai atent/obiectiv este activitatea principala – la initiativa proprie (voluntariat) și/sau la solocitare. Ex. Urmeaza evenimentul cutare, stiu ca esti implicat/a, …scrie te rog despre…
      Comunicare personala e cea mai buna – directa – dar merge si la telefon, si desigur email (materialul scris).
      Succes! 🙂

  3. #5 by Aradul Evanghelic on iunie 9, 2016 - 13:25

    Crezi că un grup secret pe FaceBook ar ajuta la nivel de comunicare? Mai ales dacă e vorba de o asemenea sumedenie de redactori…

    • #6 by Ruben Bucoiu on iunie 9, 2016 - 20:10

      Sumedenie? A face o echipa mica e un succes!
      Orice metoda de comunicare usoara si eficienta ajuta!
      Da, cred ca un grup de genul asta poate fi benefic pentru imaginea de ansamblu a proiectului, directiile generale sau concrete…tintele specifice…dar cred ca cea mai eficienta varianta ramane totusi dialogul nescris, direct cu cel implicat.

    • #7 by Aradul Evanghelic on iunie 9, 2016 - 21:38

      Care este relația „Hunedoara Evanghelică” cu alte bloguri surori și cum ar putea fi dezvoltată și creată o rețea solidă și dinamică cu scopul de a ajuta atât blogosfera evanghelică cât și cititorii?

    • #8 by Ruben Bucoiu on iunie 10, 2016 - 15:13

      Am preluat uneori postari de pe blogul „Romania Evanghelica”, sau/si mi-au fost semnalate de catre Alin Cristea anumite evenimente din zona Hunedoarei.

      Cu alte bloguri din „retea” n-am colaborat, nici direct, nici indirect…

      Nu inteleg la ce anume te referi, sau care-i diferenta dintre „blogosfera evanghelica” si „cititori”… si nu stiu cum ar putea fi creata si dezvoltata o retea solida si dinamica 🙂

      Ce cred ca se poate face, e ca fiecare sa-si vada de blogul lui/ei urmarind in primul rand calitatea lui – sub toate aspectele ei – pentru ca e ilogic sa cred ca pot avea o retea de bloguri de genul asta…daca nu reusesc sa am grija de unul singur – al meu..

      E greu de facut echipa (voluntara) la nivel local…aici, unde oamenii stiu cat de cat despre ce este vorba si ce se intampla…daramite la nivel national.

      Dar desigur, pot fi sugerate directii pe care sa le urmeze fiecare blog din retea, sau pot fi sugerate imbunatatiri, variantele cele mai importante care merita urmarite, etc.

      Totusi, Hunedoara nu e Arad, asa ca se cere flexibilitate, adaptare la context, intelepciune..

  4. #9 by Aradul Evanghelic on iulie 13, 2016 - 21:16

    Când m-am referit la blogosfera evanghelică m-am gândit la redacții iar cititorii, desigur, sunt cititorii…