Nou: Biserica Baptistă Independentă „Speranţa vie”- Hunedoara

Biserica Baptistă Independentă din Hunedoara „…locul unde Biblia este crezută, practicată şi trăită.”

Bld. Dacia, Bl. G1 parter, Hunedoara
Pastor, Mihai Czentye (e-mail: mihaiczehun@gmail.com)
 

, , , ,

 1. #1 by Mihai Czentye on februarie 17, 2011 - 18:46

  Îmi pare rău că nu am văzut întrebarea dvs. mai repede. Biserica noastră este independentă, în sensul în care este separată de orice asociere cu alte biserici care au o doctrină și practică diferită. Da, aceasta înseamnă că este separată de bisericile din Uniunea Baptistă din România, dar nu se reduce doar la acestea. Fiind independentă, biserica noastră urmează distinctiva biblică și baptistă a autonomiei bisericii locale, o doctrină extrem de clară în Sfânta Scriptură. Există deosebiri doctrinare și practice importante față de Mărturisirea de credință a bisericilor din UB. Astfel de deosebiri există chiar între bisericile din UB! În ce privește avortul, suntem 100% împotriva lui, ca principiu general. Dătătorul vieții este Dumnezeu iar avortul înseamnă însușirea unei autorități divine, de către om, fără ca aceasta să-i fie dată de Dumnezeu. De asemenea, avortul este ucidere. Mai mult, copiii sunt un dar de la Domnul, deci avortul este batjocorirea unui dar special primit de la Creatorul nostru.
  Sper că am răspuns întrebărilor dvs.
  Multă binecuvântare!
  Pastor Mihai Czentye

 2. #2 by bolosin florin on februarie 19, 2011 - 15:00

  Multumesc.
  Dumnezeu sa va binecuvinteze.
  Cu prietenie robul Domnului Isus
  Florin Bolosin

 1. Topul postărilor pentru ultimele 30 de zile (august 2012) « Hunedoara Evanghelică

Scrie un comentariu

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

 • Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

  Alătură-te altor 4.976 de urmăritori

 • e v e n i m e n t e :

  ►... CLICK pe imagine

 • Z I A R U L = informaţie pe hârtie

  Evenimentele există. Hunedoara este şi evanghelică.

  Ne lipseşte încă fluidizarea informaţiei, promptitudinea şi lucrul în echipă (un colectiv de redacţie "self-motivated"), spiritul jovial şi curajul de a schimba şabloanele învechite. Ne lipsesc aceste lucruri, nu în sensul că nu le avem, ci în sensul că facem uz de ele mult prea puţin.

  Poate că este vremea să vorbim la trecut! :)

  Doamne ajută!

  Dacă CREZI că locul tău e alături de noi, CONTACTEAZĂ-NE !

  “Good ideas are common - what's uncommon are people who'll work hard enough to bring them about”-A.B.

 • Parteneri

 • de Interes

 • Judeţe Evanghelice

 • Flickr Photos

%d blogeri au apreciat asta: